Leczenie ortodontyczne za pomocą aparatów stałych trwa zazwyczaj (w zależności od wady zgryzu) ok.1,5-2,5 roku. Jest to dość długi czas, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Przed leczeniem ortodontycznym należy wyleczyć wszystkie zęby. Jest to bardzo ważne, ponieważ po przyklejeniu aparatu, ze względu na obecność na zębach zamków, leczenie jest znacznie utrudnione. W wielu przypadkach, aby prawidłowo wyleczyć ząb i uzyskać dostęp do zmienionych próchnicowo tkanek, należy zdjąć zamek ortodontyczny, co wydłuża czas ogólnego leczenia.
Kiedy już założymy aparat stały, warto stosować się do poniższych zaleceń:
1. Prawidłowa higiena jamy ustnej
Przyklejone elementy aparatu ortodontycznego są miejscem zwiększonej retencji płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Z tego względu podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby szczoteczką i pastą po każdym posiłku i używać płynu do płukania jamy ustnej. Do mycia zębów doskonale sprawdzą się specjalne szczoteczki ortodontyczne, posiadające wgłębienie na zamki. Końcówki ortodontyczne można dokupić do większości szczoteczek elektrycznych i sonicznych.
Higiena podczas leczenia ortodontycznego jest utrudniona, dlatego warto używać również dodatkowych pomocy, takich jak:
- irygator – jest to urządzenie, które pod ciśnieniem wypłukuje resztki pokarmowe z przestrzeni między zębem a zamkiem ortodontycznym;
- szczoteczki międzyzębowe – umożliwiają precyzyjne czyszczenie przestrzeni pod łukiem oraz wokół zamka;
- nić dentystyczna – jej używanie z aparatem zajmuje nieco więcej czasu, ale jest możliwe! :) Nić wystarczy przeciągnąć pod łukiem ortodontycznym. Po założeniu aparatu lekarz lub higienistka pokażą, jak prawidłowo używać nici.
Polecamy zabieranie szczoteczki do zębów oraz nici dentystycznych do szkoły lub pracy, aby w każdej chwili mieć możliwość umycia aparatu i uniknąć dyskomfortu.
Warto również zgłaszać się częściej na zabiegi profesjonalnej higienizacji (scaling, piaskowanie), ponieważ kamień i osad ze względu na utrudnioną higienę, osadzają się częściej.
2. Dieta
Unikaj jedzenia twardych, klejących lub ciągnących potraw, które mogą uszkodzić aparat, takich jak np.żelki, popcorn. Zamiast tego jedz miękkie lub łatwo trawione produkty spożywcze. Najlepiej unikać również spożywania pokarmów o dużej zawartości cukru, ponieważ mogą one prowadzić do powstawania próchnicy.
3. Ostrożność i wzmożona uwaga na elementy aparatu
Aparat jest przyklejony do zębów na dłuższy czas, dlatego jest narażony na działające w jamie ustnej siły żucia. Należy o tym pamiętać i zachowywać ostrożność w czasie jedzenia oraz czyszczenia elementów aparatu. Twarde pokarmy warto pokroić na mniejsze kawałki i rozgryzać zębami bocznymi, nie zalecamy odgryzania za pomocą zębów przednich z uwagi na możliwość zerwania z nich zamków. Należy również unikać wkładania do ust przedmiotów takich jak długopis czy ołówek. W czasie czyszczenia aparatu starajmy się unikać ruchów wyważających, np kiedy wkładamy pod łuk szczoteczki międzyzębowe.
4. Stosuj ochraniacze podczas uprawiania sportu
Jeśli uprawiasz jakiś sport, zwłaszcza intensywnie, warto na czas treningu założyć specjalny ochraniacz na zęby. Jest to przezroczysta nakładka, która zmniejszy siłę nacisku na zęby, w przypadku ewentualnego urazu.
5. Zwracaj uwagę na zmiany w aparacie ortodontycznym
Jeśli zauważysz, że któryś z elementów się przesunął, poluzował bądź odkleił, zgłoś to swojemu ortodoncie jak najszybciej. W razie potrzeby zawsze należy umówić się na wizytę i sprawdzić, czy nie ma potrzeby pilnej korekty.
6. Współpraca i aktywność w procesie leczenia
Warunkiem powodzenia leczenia ortodontycznego jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Należy zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne i stosować się do zaleceń. Dotyczy to przede wszystkim zakładania wyciągów międzyzębowych, które są bardzo ważną częścią leczenia i często bez ich prawidłowego i regularnego stosowania nie jest możliwe uzyskanie założonych efektów terapeutycznych.
Po zakończonym leczeniu ortodontycznym, zawsze wymagana jest retencja. Są to specjalne aparaty, które utrzymują wynik leczenia. Więcej o retencji w kolejnym poście!